الکترو کوروش

سبد خرید

کلید محافظ جان اشنایدر 4 پل

کلید محافظ جان اشنایدر

کلید محافظ جان اشنایدر 2 پل
کلید محافظ جان اشنایدر ۲ پل

کلید محافظ جان اشنایدر

فیوز قطعه ای فدا شده جهت محافظت از قطعات التریکی بسیار گرانتر می باشد، بدین صورت که با مشاهده بار الکتریکی اضافی در مدار، جلوی اثرات زیان بار آن را می گیرد.  کلید محافظ جان اشنایدر کلیدهای مخصوص حفاظت از جان در مقابل برق گرفتگی بوده که با چک کردن جریان مدار، جریان های نشتی کوچک برق را شناسایی کرده و جریان مدار را قطع می کند.

عبارت Residual Current Circuit Breaker و یا همان “قطع کننده جریان فعلی باقیمانده” را درصنعت به اختصار با RCCB می شناسیم. همانطور که از اسم آن پیداست،  به کلید هایی گفته می شود که با تشخیص نشت جریان، مدار را در کسری از ثانیه قطع کرده و مانع از صدمات جانی ناشی از نشت جریان میگردد.

نحوه کارکرد کلید محافظ جان اشنایدر

همانطور که می دانیم جریان های رفت و برگشت در مدارهای تک فاز بایستی مساوی باشد و با اتصال هادی فاز با زمین، اختلاف جریان فاز و نول ناشی از این اتصال اتفاق می افتد. بدین صورت که جریان از طریق زمین به منبع باز می گردد در صورتی که بایستی از سیم نول عبور می کرد. فردی که با زمین تماس دارد و دستش تصادفاً با قسمت مدار تماس پیدا کرده می تواند جریان نشتی را به وجود آورد.

در مواردی پیش آمده که جریان های نشتی کوچک توسط فیوز یا کلید مینیاتوری شناسایی نمی شود. در چنین مواقعی کلیدهای محافظ  با مقایسه جریان رفت و برگشت مدار و یا همان جریان فاز و نول و مشاهده اختلاف بین این دو، در کسری از ثانیه نشتی جریان را قطع می کند. قابلیت کلید محافظ جان این است که واکنش به موقعی در مقابل جریان آزاد انقباضی نشان داده و جان موجود زنده اعم از انسان و یا حیوان را با قطع برق، نجات می دهد.

کلید محافظ جان اشنایدر
کلید محافظ جان اشنایدر

محل نصب کلید محافظ جان اشنایدر

کلید های محافظ علاوه بر استفاده در ساختمان های تجاری، در ساختمان های مسکونی نیز پرکاربرد است.  همانطور که از حساسیت ۳۰ میلی آمپر در کلید محافظ جان اشنایدر پیداست، برای مصارف خانگی و جهت حفظ جان انسان، کاملاً مناسب است.

همانطور که می دانید در محل های مرطوب، مانند آشپزخانه، استخر و یا حمام خطر برق گرفتگی بالاست که در این مکان ها استفاده از کلید اشنایدر ضروری است.

نحوه نصب کلید محافظ جان اشنایدر
نحوه نصب کلید محافظ جان اشنایدر

عواقب استفاده نکردن از کلیدهای محافظ جان اشنایدر

طبق استاندارد بدن انسان توانایی تحمل ۳۰ میلی آمپر را دارد. مدت زمان تحمل برق گرفتگی در بدن انسان، حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ میلی ثانیه می باشد. فلذا در صورتی که در واحدهای مسکونی و اداری که جریان نشتی از مقدار ۳۰ میل آمپر تجاوز نمی کند، کلید محافظ جان کاربرد داشته و مدار را در کمتر از ۲۰۰ میلی ثانیه قطع می نماید.

کلید محافظ جان در مصارف صنعتی و کارخانجات، قابلیت قطع جریان مدار از۱۰۰ میلی آمپر تا حدود ۱۵۰۰ میلی آمپر را داراست. با نصب به موقع و درست کلیدهای مربوطه، می توان از خسارات احتمالی از جمله آتش سوزی و یا خرابی دیگر قطعات، جلوگیری گرد.

در مواقعی جریان های نشستی کوچک باعث آتش سوزی یا برق گرفتی می شود.  خطر برق گرفتگی انسان از طریق تماس مستقیم می باشد و نشتی برق در قطعات الکتریکی باعث آتش سوزی خواهد شد. کلیدهای محافظ جان اشنایدر به سرعت با قطع مدار برق، از عواقب احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

 

انواع کلیدهای محافظ جان اشنایدر

تقسیم بندی بر اساس آمپر و جریان نشتی:

از رنج ۲۵ آمپر تا ۱۲۵ آمپر با  جریان نشتی ۳۰ الی ۳۰۰ میلی آمپر طیف محصولات محافظ جان چهار پل اشنایدر می باشد. انسان در برابر تماس مستقیم با قطعات الکتریکی نیازمند کلید محافظ ۳۰ میلی آمپری و قطعات الکتریکی در برابر خطر آتش سوزی نیازمند کلید محافظ ۳۰۰ میلی آمپری می باشد.

انواع کلید محافظ جان اشنایدر

تقسیم بندی کلید محافظ جان اشنایدر بر اساس نوع جریان:

کلیدهای محافظ جان بر اساس نوع جریان متناوب و مستقیم به سه مدل زیر تقسیم بندی می شود:

  • کلید تیپ A : جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی، قابل شناسایی می باشد
  • کلید تیپ B : جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی تا فرکانس ۱ مگاهرتز و همچنین مستقیم DC صاف، قابل شناسایی می باشد
  • کلید تیپ AC: جریان های نشتی متناوب AC قابل شناسایی می باشد.
تقسیم بندی کلید محافظ جان

تقسیم بندی بر اساس فاز :

میزان نشتی جریان برق باعث شده که کلیدها به دو مدل خانگی با تک فاز و صنعتی با سه فاز تقسیم بندی شود.

کلید محافظ جان اشنایدر تک فاز و سه فاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...