الکترو کوروش

سبد خرید

کلید یکطرفه اشنایدر

کلید یکطرفه اشنایدر و گونه های مختلف آن

کلید یکطرفه اشنایدر برای کنترل وسایل الکتریکی و مصرف کننده ها از وسایل مختلفی استفاده می شود. ساده ترین این وسایل کلیدها هستند. بطور کلی کلید وسیله ای است که با تغییر حالت در آن، موجب قطع و یا وصل شدن یک مدار الکتریکی می شود. منظور از تغییر حالت یعنی تغییر از حالت خاموش به روش و یا بالعکس.

عمل تغییر حالت از یک نیروی مکانیکی بر روی کلید ناشی می شود. این نیروی مکانیکی بطور مستقیم توسط نیروی دست و یا از طریق انرژی دیگری مثل الکتریسیته به کلید اعمال می شود. بنابراین تا این جای کار می توان کلیدها را به ۲ دسته کلی تقسیم بندی کرد:

  1. کلیدهای ساده (دستی): تغییر حالت با اعمال مستقیم نیروی مکانیکی توسط دست (مانند کلیدهای یک پل و دو پل منازل)
  2. کلیدهای ترکیبی: تغییر حالت از طریق انرژی دیگر چون الکتریسیته (مانند انواع رله ها و کنتاکنتورها)

تقسیم بندی کلیدها تا به اینجا ختم نمی شود و همچنان ادامه دارد ولی به جهت طولانی نشدن مطالب این مقاله آن مبحث را در مقاله ای دیگر به طور کامل شرح وبسط خواهیم داد. بنابراین مستقیم به سراغ دسته ای که دربرگیرنده ی موضوع اصلی بحث ما یعنی کلیدهای یکطرفه است، خواهیم رفت.

احتمالاً همانطور که حدس زده اید کلید یکطرفه اشنایدر جزو دسته کلیدهای ساده (دستی) هستند. کلیدهای ساده (دستی) خود به ۲ دسته کلیدهای لحظه ای یا شستی و کلیدهای دائمی دسته بندی می شوند. در دسته کلیدهای لحظه ای، کلید بعد از برداشته شدن نیروی مکانیکی دست به حالت اولیه بر می گردد ولی در کلیدهای دائمی در همان حالت تغییر وضعیت داده شده خود بصورت دائم می ماند تا زمانی که مجدداً به آن ها برای تغییر وضعیت نیرو مکانیکی وارد شود. 

منظور از واژه یکطرفه در کلید یکطرفه اشنایدر، همان حالت ۲ وضعیتی یا ۰ و ۱ یا خاموش و روشن می باشد.

حالت ۲ وضعیتی در کلید یکطرفه اشنایدر

می خواهیم حالت ۲ وضعیتی (Two Position) را با یک مثال برای یک کلید یکطرفه سلکتوری اشنایدر نشان دهیم.  به طور کلی دو روش برای نشان دادن وضعیت اتصال یک کلید سلکتوری در مدار وجود دارد.

در روش نخست از خطوط توپر و خط چین برای نشان دادن وضعیت اتصال استفاده می کنند. در شکل زیر وقتی کلید در وضعیت ۱ باشد PL1 به منبع وصل می شود و موقعیکه کلید در وضعیت ۲ قرار داشته باشد، PL2 به منبع وصل می شود.

حالت دو وضعیتی کلید یکطرفه اشنایدر
حالت دو وضعیتی کلید یکطرفه اشنایدر
دو وضعیتی در کلید یکطرفه اشنایدر
دو وضعیتی در کلید یکطرفه اشنایدر
حالت دو وضعیتی کلید یکطرفه اشنایدر

در روش دوم از جداول صحت یا هدف (Target) استفاده می شود. در این روش هر اتصال با یک حرف و وضعیت اتصال کنتاکتها با حرف X نشان داده می شود. در شکل زیر وقتی کلید در موقعیت ۲ است کنتاکت B بسته شده و PL2 به منبع وصل می شود.

کلید یکطرفه اشنایدر

Harmony (هارمونی) های کلید یکطرفه اشنایدر

شرکت اشنایدر الکتریک محصولات خود از قبیل کلیدهای یکطرفه(سلکتوری یا زبانه ای)، کلیدهای دو طرفه(سلکتوری یا زبانه ای)، کلیدهای فشاری (پوش باتن) و چراغ های سیگنال و… را در یکسری دسته بندی های خاصی تحت عنوان Harmony (هارمونی) ارائه کرده است. هر دسته جهت بکارگیری در کاربردهای مناسب خود تولید شده اند.

۱. هارمونی XB6 , XB6E

کلید-یکطرفه-اشنایدر-هارمونی-XB6
کلید-یکطرفه-اشنایدر-هارمونی-XB6

۲. هارمونی XB7

کلیدهای-یکطرفه-اشنایدر-XB7
کلیدهای-یکطرفه-اشنایدر-XB7

۳. هارمونی ۹۰۰۱K

کلیدهای یکطرفه اشنایدر 9001k
کلیدهای یکطرفه اشنایدر ۹۰۰۱k

۳. هارمونی ۹۰۰۱KS

کلیدهای یکطرفه اشنایدر 9001ks
کلیدهای یکطرفه اشنایدر ۹۰۰۱ks

۴. هارمونی K

هارمونی K
هارمونی K

برای اطلاع از آخرین قیمت ها و ثبت سفارش صفحه تماس با ما را کلیک نمایید.

آدرس : تهران – خیابان لاله زار جنوبی – پاساژ جهان – طبقه همکف – پلاک ۲۴


تلفن : ۰۲۱۳۳۹۹۰۲۸۳ – ۰۲۱۳۳۹۹۹۵۲۹


تلفن همراه : ۰۹۱۲۲۲۰۴۰۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...