الکترو کوروش

سبد خرید

کلید مینیاتوری اشنایدر

کلید مینیاتوری اشنایدر

فیوز و یا همان کلید مینیاتوری اشنایدر که در لاتین با عبارت MCBS می شناسیم، مخفف miniature circuit breaker schneider می باشد. کلید مینیاتوری اشنایدر جزء کلیدهای اتوماتیک بوده و همانطور که از اسم کلیدهای مینیاتور پیداست، از این کلید در مواقعی که فشار ضعیف در مدار جریان دارد، استفاده می شود. در جریان های پایین مثل مدارهای کنترل، تابلوهای برق و فرمان مدار، کلید مینیاتوری کل مدار را تحت کنترل قرار می دهد. به صورتی که با مشاهده اضافه بار و یا اتصال کوتاه، مدار را قطع می کند.

در مواقعی که اتصال کوتاه و یا جریان اضافه بار در مدار اتفاق می افتد، کلید مینیاتوری اشنایدر برای جلوگیری از آسیب دیدن بیشتر مدار، به کمک می آید. لازم به ذکر است وقتی کلید مینیاتوری عمل می کند که جریان مدار، بیشتر از جریان نامی باشد.

کلید مینیاتوری اشنایدر
کلید مینیاتوری اشنایدر

کارکرد و نحوه نصب کلید مینیاتوری اشنایدر:

همانطور که در بالا اشاره شد، از این کلید در مواقع فشار پائین استفاده میشود. به طوریکه جریانی که از این کلیدها و یا فیوزها بایستی عبور کند، ۱۰۰ آمپر می باشد. از دیگر مزایای این کلید، نصب بسیار آسان و راحت آن می باشد. بدین صورت که به صورت ریلی نصب شده که باعث صرفه جویی در وقت می شود.

تجهیزات کمکی کلیدهای مینیاتوری، مواردی چون بوبین شنت جهت قطع مدار از راه دور، کنتاکت کمکی و کنتاکت خطا می شد. ماژول های حفاظتی نشت جریان نیز در مواردی در کنار کلیدهای مینیاتوری نصب شده و قابل استفاده می باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده در مقدمه متن، فیوز مینیاتوری اشنایدر در جهت محافظت از افزایش بیش از حد جریان برق DC و همچنین محافظت از مدار فرمان موتور نیز کاربرد دارد. جالب است بدانید که کنترل از راه دور این کلیدها، از مزایایی است که اهمیت استفاده از این کلیدها را دوچندان کرده است.

کلید مینیاتوری اشنایدر
کلید مینیاتوری اشنایدر

کارکرد کلید مینیاتوری از لحاظ نحوه عکس العمل به اضافه بار و اتصال کوتاه به صورت ذیل می باشد:

  • حفاظت از اضافه بار با عملکرد فلز (بی متالی)
  • حفاظت در برابر اتصال کوتاه با عملکرد مغناطیسی

انواع کلید مینیاتوری اشنایدر

دسته بندی کلیدهای مینیاتوری اشنایدر بر اساس نوع بار:

دسته بندی فیوزهای مینیاتور بر اساس نوع بار آنها می باشد. در اصطلاح این دسته بندی ها را با عنوان منحنی و یا همان Curve می شناسیم:

  • منحنی B : جهت استفاده برای بارهای روشنایی و یا بارهایی که جریان اتصال کوتاه ضعیف دارند مانند کابلهای بلند و یا ژنراتورها
  • منحنی C : جهت استفاده در بارهای القایی با ضریب اشباع پایین و یا بارهای موتوری و یا بارهای معمولی همانند الکتروموتورها
  • منحنی D : جهت استفاده در بارهای القایی با ضریب اشباع پایین همانند ترانسفورماتورها
  • منحنی K : جهت استفاده برای بارهایی با جریان هجومی
  • منحنی Z : جهت استفاده در حفاظت از مدارات الکترونیکی
کلید مینیاتور اشنایدر بر اساس نوع بار
اجزاء کلید مینیاتور اشنایدر
اجزاء کلید مینیاتور اشنایدر

دسته بندی کلیدهای مینیاتوری اشنایدر بر اساس آمپر:

از لحاظ آمپر کلید مینیاتور از ۲ آمپر شروع شده و به ۶۳ آمپر ختم می شود. توزیع و یا تقسیم بندی میزان آمپر کلید ها : ۲، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶، ۲۰، ۲۵، ۳۲، ۴۰، ۵۰ و ۶۳ می باشد که در هر کدام از آمپرهای معرفی شده در تک پل، دو پل، سه پل و یا چهار پل، وجود دارد. قدرت قطع اتصال کوتاه در کلیدهای مینیاتوری اشنایدر از ۶ کیلوآمپر شروع می شود.

دسته بندی کلید مینیاتوری اشنایدر بر اساس قدرت قطع اتصال کوتاه:

دسته بندی کلیدها بر اساس قدرت قطع اتصال کوتاه متفاوت با دسته اول می باشد. بدین صورت که این کلیدها از ۶ کیلو آمپر شروع و با توجه به قدرت قطع مدار و بسته به نوع پروژه، به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. لازم به ذکر است کلیدهای مینیاتوری توامان هم برای ولتاژهای AC و هم ولتاژهای DC ساخته و طراحی شده اند.

دسته بندی کلیدهای مینیاتوری اشنایدر بر اساس تعداد پل:

همانطور که در شکل زیر می بینید، کلید  مینیاتور اشنایدر به چهار دسته تک، ۲، ۳ و ۴ پل تقسیم بندی شود که در شکل زیر قابل مشاهده و مقایسه است:

کلید مینیاتوری اشنایدر بر اساس تعداد پل
کلید مینیاتوری اشنایدر بر اساس تعداد پل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...